NY AMERIKANSK EK
För första gången någonsin kan vi nu erbjuda dig unikt fat av 100% ny Amerikansk Ek. Du som gäst på Mackmyradagarna får dessutom detta erbjudande först av alla.
Då det nya fatet inte varit mättat med något tidigare, så har den väldigt mycket att ge till whiskyn, både i smak och i tid i mognadsprocessen. Den amerikanska eken ger en komplex och rik ekighet, och den ger framförallt en delikat och söt vaniljkrydda till whiskyn.
Färgen på whisky som är lagrad på nya amerikanska ekfat har en vackert rödbrun och djup bärnstenston. Av att fatet är helt nytt blir whiskyn naturligt mörk, och även färgen kommer in förvånansvärt tidigt i mognadsprocessen.
ERBJUDANDE:
NY AMERIKANSK EK X 2
Elegant recept, förlagrat i 4 år på 200 liters nya amerikanska ekfat. Finnishlagras på 30 liters nya amerikanska ekfat.
Antal tillgängliga fat: 35 st. Pris: 18 900 kr*
FÖRLAGRAD RÖK
Rökigt recept, förlagrat i 4 år på 200 liters bourbonfat
Finnishlagras på 30 liters nya amerikanska ekfat.
Antal tillgängliga fat: 14 st. Pris: 18 900 kr*
FÖRLAGRAD EXTRA RÖK
Extra rökigt recept, förlagrat i 4 år på 200 liters bourbonfat.
Finnishlagras på 30 liters nya amerikanska ekfat.
Antal tillgängliga fat: 7 st. Pris: 23 700 kr*
TRIPLE WOOD, 9 ÅR
Elegant recept förlagrat i 5 år på 200 liters bourbonfat och därefter i 4 år på 200-liters Olorosofat (sherrykaraktär).
Finnishlagras på 30 liters nya amerikanska ekfat.
Antal tillgängliga fat: 14 st. Pris: 30 000 kr*
* I priset ingår fatvårdsavgift på 3000 kr samt lagring i Skogslagret, för övriga lager tillkommer en flyttavgift. Vid buteljering av fatet tillkommer alkoholskatt, moms och försäljningsställets påslag.
Är du intresserad av faterbjudandet och vill veta mer, kontakta Eric Bräck på eric@mackmyra.se
PROVNING: AMERIKANSK EK
Du har även möjligeten att fördjupa dig i den amerikanska eken på provningen “Amerikansk Ek” under Mackmyradagarna. Provningarna hålls av våra egna whiskykonsulter:
13 maj kl. 13.15 Provning: AMERIKANSK EK med Patric Jönsson
13 maj kl. 17.00 Provning: AMERIKANSK EK med Patrick Björsjö
14 maj kl. 12.00 Provning: AMERIKANSK EK med Martin Andersson
14 maj kl. 13.15 Provning: AMERIKANSK EK med Eric Bräck
14 maj kl. 14.30 Provning: AMERIKANSK EK med Patrick Björsjö
14 maj kl. 17.00 Provning: AMERIKANSK EK med Thed Stjerneklev
Whiskyprovningarna kostar 160kr och bokas via bokningssidan.